31.07.2020.
Povodom obilježavanja 25. obljetnice VRO Oluja u Kneževoj palači održane su dvije projekcije dokumentarnog filma "Korlat" redatelja Luke Klapana.
Korlat je mjesto u zaleđu Zadra. Smješten je na sjeveroistočnom dijelu Ravnih kotara, šest kilometara sjeverozapadno od grada Benkovca. No, Korlat je i naslov četvrtog po redu u nizu filmova redatelja Luke Klapana, kojim autor nastavlja tematiku ubojstava hrvatskih civila u Bukovici i Ravnim kotarima, koja su počinjena tijekom Domovinskog rata.
Hrvatska premijera filma Korlat, trebala je biti u srpnju na 67. Pulskom filmskom festivalu, ali zbog epidemioloških mjera Pulski filmski festival odgođen je za kraj kolovoza i početak rujna, pa je zapravo večerašnje prikazivanje ovdje u zadarskoj Kneževoj palači, koje je organizirano u sklopu programa povodom obilježavanja 25. obljetnice vojno redarstvene operacije Oluja, stvarna hrvatska premijera. Tim dokumentarnim filmovima Luka Klapan želio je zabilježiti ubojstva hrvatskih civila iz Pridrage, Medviđe, Bruške i Korlata kako ti zločini ne bi bili zaboravljeni, a zamisao za snimanje, javila se, kako je kazao u jednom intervjuu, nakon što je godinama na obilježavanjima različitih obljetnica slušao imena trojice školskih kolega: Borisa Čuline, Mile Čuline Bulina i Davora Zubčića, poginulih u Domovinskom ratu.
U Korlatu su podjednako živjeli i Hrvati i Srbi. Od svibnja 1991., to jest od početka okupacije pa do lipnja 1992. ondje je ubijeno sedmero Hrvata: Tomo Modrić na smrt je pretučen pred svojom kućom i odveden u Kninsku bolnicu gdje je odmah preminuo, Ivan Milković nedugo potom ugušen je u svom krevetu. Supružnici Cecilija i Martin Buljat na kućnom pragu ubijeni su 5. listopada 1991. U zaseoku Galići potkraj ožujka 1992. ubijena je Kristina Galić, zatim Milan Bulić zvjerski je pretučen i ubijen u svom dvorištu 5. lipnja 1992., a Soka Šikić ubijena je 1. listopada 1992. na spavanju, kada su pobunjeni Srbi minirali stari dio njene obiteljske kuće gdje se nalazila konoba.
U periodu od 24. do 26. siječnja 1993. godine ubijeni su i preostali nedužni civili koji nisu napustili Korlat, a to su Darinka i Joso Jurjević koji su davne 1954. godine iz Kruševa doselili u Korlat te Đuka Modrić i Lucija Žorić. Njihova ubojstva počinjena su kao osveta za oslobodilačku akciju Maslenica.
Luka Klapan, slikar i filmski autor, koji se nakon vremena provedenog u Zagrebu i Zaprešiću gdje je živio od 1985. pa idućih tridesetak godina, vratio u Pridragu u kojoj je rođen 1970., a za vrijeme školovanja bavio se glumom u ZKM-u te početkom devedesetih okušao prvi put u slikarstvu. Radio je pastele i skice, kasnije i ulja s motivima iz rodnog kraja, a sudjelovao na nekoliko skupnih i samostalnih izložaba. Od 1996. se bavi i filmom, pa najprije dokumentira ratna razaranja ali i ljepotu Pridrage i okoline, a onda snima i prvi kratki film Tragom djetinjstva. Za vrijeme aktivnosti u FKVK Zaprešić snima još i eksperimentalne filmove San i Alternativa (2008.) te Buđenja (2009.), igrane Noćni čuvar i Nestajanje (2008.), Dok je njene noge nose (2009.) i dokumentarne Naš kruh (2008.), Prijatelji i Ruke od kamena (2009.), Pridraški fragmenti (2010.), Davor V: Sjene iz dubine (2012.) i druge, a 2015. nastaje Pridraga: ratna sjećanja kojim ujedno započinje svoj ciklus s tematikom o Domovinskom ratu. Zatim snima Tragovima naših predaka (2016.), Glas Medviđe (2017.), Bruški martirij i Sakreštan (2018.) i najnoviji Korlat, kojeg ćemo večeras gledati snimio je ove godine. U svojim filmovima Luka Klapan bavi se etnografskim i suvremenim društvenim temama, filmovi su mu osvojili sedam nagrada, a prikazani su na oko 20 filmskih festivala u petnaestak svjetskih zemalja.