18.05.2020.
PROLISTAJ IZLOŽBU U PDF-u
POGLEDAJ IZLOŽBU NA LINKU
PARKOVI U MUZEJU I MUZEJI U PARKOVIMA
Dokumentaristički pregled izložbi, izdanja, pedagoških programa i hemeroteke na temu parkova
Parkovi, perivoji i vrtovi grada djela su „...prvenstveno ljudske umjetničke kreacije te su oni, ne samo kulturna, već istodobno i vrlo vrijedna prirodna baština“ (PETRICIOLI, 2011). Kao takvi, parkovi su predmet stručnog i znanstvenog interesa muzeja s čime je povezana i misija ustanove da ovu temu prezentira široj javnosti putem izložbi i izdanja.
Postav izložbe Povijesni razvoj zadarskih vrtova i perivoja, Gradska loža, 1990.
S tim u vezi, u listopadu 1990. godine Kulturno-historijski odjel (danas odjel Muzej grada Zadra) organizirao je izložbu Povijesni razvoj zadarskih vrtova i perivoja u netom obnovljenom izložbenom paviljonu Narodnog muzej Zadar, Gradskoj loži. Kustosica izložbe je tadašnja voditeljica Kulturno-historijskog odjela Sofija Petricioli, koja je i likovno postavila izložbu te uredila popratni katalog. Izložba putem 29 izložaka (planova, tlocrta, presjeka, fotografija, katastarskih planova, crteža, grafičkih prikaza i uvećanih razglednica rekonstruira priču o perivojima Zadra čiji se razvoj može pratiti počev od 10. st., uglavnom iz arhivskih izvora Državnog arhiva u Zadru.
Izložba je trebala biti realizirana u 1989. godini, no ipak je izostavljena, kako se u izvješću o radu muzeja u 1989. navodi „Zbog nedostatka Lože kao izložbenog prostora “. Potvrdu da je postavljanje izložbe planirano za 1989. daje i članak u Narodnom listu objavljen 18. 11. 1989. kao i katalog izložbe na čijim koricama je istanuta 1989. godina.
Otvori članak u PDF-u, Narodni list, 18. 11. 1989., str. 8
Po otvorenju izložbe 1990. godine Narodni list objavljuje opširan članak.
Otvori članak u PDF-u, Narodni list, 20. 10. 1990., str. 11
Izložbu prati izdanje čiji nakladnik je Narodni muzej Zadar. Urednica izdanja je Sofija Petricioli. Fotografije za izložbu i katalog izradio je Antun Travirka, a nacrte planova za izložbu kao i popratni tekst u katalogu Mirna Petricioli.
Povijesni razvoj zadarskih vrtova i perivoja, katalog izložbe, Narodni muzej Zadar, 1989.
Otvori katalog u PDF-u
U prosincu 1998., odjel Muzej grada Zadra u Gradskoj loži priređuje izložbu Prvi botaničari u Zadru. Izložba je to kulturno-povijesnog značaja o osam zadarskih botaničara i herbariju Domenica Pappafave koji se čuva u Prirodoslovnom odjelu NMZ. Izložba je bazirana na istoimenom izdanju objavljenom 1996. u nakladi Narodnog muzeja Zadar.
Prvi botaničari u Zadru, knjiga, Narodni muzej Zadar, 1996.
Iako izložba izravno ne tematizira parkove, ona ima poveznice s tom temom jer upravo razvoj parkovne arhitekture konicidira s dolaskom generala baruna Friedricha von Weldena koji je podignuo prvi javni perivoj u Zadru 1829. – danas perivoj kraljice Jelene Madijevke. Barun Welden zanimao se za botaniku te je „...za tri godine boravka u Dalmaciji poslao obilje botaničkih bilježaka u Dresden i Regensburg, gdje se čuva njegov herbarij“ . (COEN, 1996)
Iz postava izložbe Prvi botaničari u Zadru, 1998.
Osim toga Welden je surađivao „... s brojnim domaćim botaničarima amaterima, tako da je tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća bilo u modi među dalmatinskom inteligencijom baviti se tom scientiom amabilis.“. (COEN, 1996) Moglo bi se reći da je dinamičan razvoj svih grana prirodnih znanosti u prvoj polovini 19. st. plodonosno utjecao i na razvoj parkovne arhitekture.
U siječnju 2012. suradnjom Narodnog muzeja Zadar i tvrtke NASADI d.o.o. Zadar u Gradskoj loži postavljena je izložba fotografija iz monografije Zadarski vrtovi i perivoji prema koncepciji autorice istoimene monografije u nakladi NASADA d.o.o. Na oko 30 panoa predstavljeni su zadarski vrtovi i perivoji, kako stari, tako i današnji.
Detalji s izložbe Zadarski vrtovi i perivoji, 2012.
Pozivnica izložbe
Izložbu su medjski popratili zadarski portali i tiskovine ističući riječi autorice Petricioli kako se zadarski društveni život nekada odvijao u gradskim perivojima - zelenim oazama, koji su bili okupljališta građana te da Perivojima treba vratiti sadržaje koje su nekoć imali.
Otvori članak u PDF-u, www.zadarski list, 05.01.2012.
Otvori članak u PDF-u, www.ezadar, 04.01.2012.
EDUKATIVNO-PEDAGOŠKE AKTIVNOSTI U PARKOVIMA
Osim prezentacije teme kroz izložbenu i izdavačku djelatnost, Narodni muzej Zadar parkove je implementirao i u svoje pedagoško-edukativne programe u organizaciji Pedagoške službe i Etnološkog odjela. Time su parkovi poslužili kao mjesta za realizaciju radionica boćanja, potezanja konopa, izrade majuša (običaj samoborskog kraja vezanog uz osiguranje vode), te igraonice potrage uskrsnih pisanica. U zvukovima, mirisima i bojama bogatom ambijentu ostvareno je neformalno druženje i okupljanje školske i vrtićke djece vođene muzejskim pedagozima u natjecateljskim vještinama i tradicijskim običajima.
Boćanje, Park Vladimira Nazora, 2019.
Potezanje konopa, Park Vladimira Nazora, 2019.
Radionica izrade majuša, Perivoj kraljice Jelene Madijevke, 2019.
Potraga za uskrsnim pisanicama, Perivoj Gospe od zdravlja, 2019.
Natali Čop