27.01.2014.
Obaviještavamo Vas da smo u program Noći muzeja 2014. uvrstili još tri predavanja dr. sc. Zvjezdane Antoš, više kustosice Etnografskog muzeja iz Zagreba. Detalji u članku...
U okviru programa za Noć muzeja 2014. dr. sc. Zvjezdana Antoš, viša kustosica Etnografskog muzeja iz Zagreba održala je tri predavanja:
Utorak, 28.1.2014. u 17 h, Gradska straža
EUROPSKI ETNOGRAFSKI MUZEJI I GLOBALIZACIJA, predavanje Zvjezdane Antoš
Autorica nas je kroz svoje prvo predavanje upoznala s predmetom interesa najpoznatijih zapadnoeuropskih etnografskih muzeja i etnografskih muzeja bivših socijalističkih zemalja u novim globalizacijskim uvjetima. Primjetno je da zapadnoeuropski muzeji reinterpretiraju prikupljenu etno građu iz svojih bivših kolonija i to prvenstveno promatrajući je kroz kut gledanja stanovnika nekadašnjih kolonija koji su danas njihovi sugrađani. U bivšim socijalističkim zemljama naglasak je na identitetima lokalnih kultura. Tendencija ovih muzeja je temeljita obrada pojedinih tema oko kojih se aktualiziraju različita događanja. Same izložbe obično traju po pola godine i obično su poticaj za različita društvena promišljanja.
Srijeda, 29.01.2014. u 18 h, Gradska straža
EUROPSKI KARNEVALI - METODOLOGIJA ISTRAŽIVANJA I PREZENTACIJE,predavanje Zvjezdane Antoš
Na ovom predavanju dr. sc. Antoš govorila je o osobitostima europskih karnevala ukljucivsi i poznate hrvatske karnevale.
Četvrtak, 30.1.2014. u 12 h, Gradska straža
PODUZETNIČKE KULTURE U EUROPSKIM GRADOVIMA I NAČINI SAKUPLJANJA SADAŠNJOSTI, predavanje Zvjezdane Antoš
Tema zadnjeg predavanja bila je o značenju malih poduzetnika posebno iz bivših kolonijalnih zemalja, a posebno se to odnosi na poduzetništvo vezano uz kavu.
O predavačici:
Dr.sc. ZVJEZDANA ANTOŠ
Viša kustosica i voditeljica zbirke pokućstva, kućnog inventara i slika u Etnografskom muzeju u Zagrebu od 1995. godine. Doktorirala muzeologiju (2012) s temom: Uloga europskih etnografskih muzeja u suvremenim procesima globalizacije, magistrirala muzeologiju (2002) s temom: Uloga multimedija u muzejima s osvrtom na praktično iskustvo u Etnografskom muzeju u Zagrebu, diplomirala etnologiju i povijest (1991) na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Područje rada i istraživanja usmjerila je na znanstveno istraživanje suvremenih tema s područja etnologije/kulturne antropologije poput stanovanja, karnevala, glazbe i identiteta, svakodnevne kulture i vizualne antropologije. Aktivno sudjeluje u istraživanju suvremenih muzeoloških tema poput uporabe novih medija u muzejima, muzeji i politika, muzeji i inovacije, muzeji i globalizaija i sakupljanje sadašnjosti.
Autorica je brojnih izložbi (27) koje su bile postavljene u Etnografskom muzeju u Zagrebu i koje su gostovale u Etnografskim muzejima u Austriji, Argentini, Bugarskoj, Finskoj, Italiji, Makedoniji, Njemačkoj i Sloveniji. Kordinatorica je za Hrvatsku tri projekta financirana sredstvima EU (2007-2012),autorica i urednica izložbenih kataloga, multimedijskih izdanja, etnografskih filmova, muzejske web stranice (2004-2013). Organizatorica je međunarodnih konferencija etnografskih muzeja (2006, 2009, 2013, 2014). Objavila je 55 radova u domaćim i inozemnim publikacijama i autorica je knjige
Europski etnografski muzeji i globalizacija, Muzeologija 47, Zagreb, MDC 2010.
Nacionalna je korespodentica Europskog muzejskog foruma od 2010., nacionalna je korespodentica Foruma slavenskih kultura od 2011., članica je znanstvenog vijeća MUCEM-a (Muzeja mediteranskih kultura i civilizacija) u Marseillesu za izložbu o Karnevalu(2011-2014), članica je Kulturnog vijeća za međunarodnu suradnju MKRH (2012-2015) bila je članica međunarodnog odbora ICOM-ovog ICME (Komiteta za etnografske muzeje) i blagajnica (2007-2013), članica međunarodnog odbora Škole muzeologije u Celju (2007-2011)., blagajnica i dopredsjednica Hrvatskog etnološkog društva (2004-2009).