30.01.2016.
U četvrtak 28. siječnja 2016., Noć muzeja obilježena je i u OŠ Zadarski otoci u okviru projekta „Muzej u školi. Za tu je prigodu pripremljen bogat program u okviru kojeg je predstavvjena igra zadarska alka.
U četvrtak 28. siječnja 2016., Noć muzeja obilježena je i u OŠ Zadarski otoci u okviru projekta „Muzej u školi. Taj projekt provodi se već petu godinu zaredom u suradnji Narodnog muzeja Zadar i OŠ Zadarski otoci. Ove su godine učenici Noć muzeja obilježili rekonstruiranjem povijesne igre Zadarska alka koja se prvi puta u pisanom obliku spominje još davne 1346. godine. Idejna začetnica i koordinatorica Zadarske alke je Anamarija Miljanović Botica. Program je započeo u 17:00 h u prostoru osnovne škole Zadarski otoci, a goste su pozdravili ravnatelj škole Davor Barić, u ime Grada Zadra, Ivana Guglielmini, predstavnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo i kustos Narodnog muzeja Zadar Vladimir Alavanja koji je goste upoznao s kratkom poviješću zadarske alke. Gosti su imali prilike uživati i u nastupima Zadarskih mažoretkinja, Dječje folklorne skupine Donatići, Izvorne folklorne skupine Silba, KUD-a Zadarski tanac-Zadar i učenica Osnovne glazbene škole sv. Benedikta iz Zadra. Također, imali smo priliku i vidjeti izložbu srednjovjekovnih kostima i starih razglednica Zadra. U Viteškom turniru su sudjelovali učenici OŠ Zadarski otoci, djeca iz dječjeg vrtića Radost i Smiješak, djeca sportskih klubova KK Voštarnica i AK Alojzije Stepinac. Gradska glazba Zadar je pratila nastupe malih alkara dok su u pauzama nastupali mladi iz KUD-a Sveta Kata-Zemunik i KUD Luzarica-Pridraga. Pobjednici u svim kategorijama (dječji vrtići, osnovne škole i sportski klubovi) su dobili i prigodne nagrade Narodnog muzeja Zadar, Gradske knjižnice Zadar i Sonik d.o.o.
O PROJEKTU:
„Muzej u školi je projekt Narodnog muzeja Zadar u suradnji s osnovnim školama na području Zadarske županije. Cilj projekta „Muzej u školi je organiziranje edukativnog programa unutar i izvan prostora škola i muzeja, formiranje školskih zbirki čiji će sadržaj biti predmeti prirodne i tradicijske baštine, poticanje stvaranja svijesti o važnosti i potrebi zaštite i očuvanja kulturne i prirodne baštine, aktivno uključivanje mladih generacija u rad muzeja, percipiranje muzeja kao mjesta interaktivne komunikacije. U sklopu tog projekta u suradnji s osnovnom školom Zadarski otoci ostvaruju se brojni programi u prostorima navedene škole čiji učenici aktivno sudjeluju u svim programima organiziranim na inicijativu škole i/ili muzeja. Voditeljica projekta u OŠ Zadarski otoci je dipl. učiteljica Anamarija Miljanović Botica.