U subotu, 10. lipnja 2023. godine, s početkom u 9:30 sati na Narodnom trgu u Zadru, održala se posljednja manifestacija Etno dana Zadarske županije 2023. godine - "Guci i rozganje" koju su predstavili gosti iz Karlovca - KUD SV. ANA – VUČJAK.
Glazbeni izričaj guci posebnost je tradicijske kulture središnjeg i sjevernog dijela Karlovačke županije. Guci su tradicijski sastav svirača u čijem su sastavu prvotno bila zastupljena samo gudačka glazbala. Prema pisanim izvorima javljaju se u 19. st., no moguće je da su postojali već u 18. st.
Glazbeni izričaj rozganje s područja Karlovačke županije suvrstica je ojkanja, osobit način pjevanja dužih melodijskih ukrasa, ponegdje uz blaže, a ponegdje oštrije potresanje glasom na slogu „oj“.
BIOGRAFIJA KUD-a
U slikovitom kutku Lijepe naše, gdje su kroz stoljeća odzvanjali zvuci starinskih zavičajnih, duhovnih i drugih pjesama, danas zvone glasovi violine i tambure članova Kulturno umjetničkog društva „Sveta Ana - Vučjak”. U želji da nit te tradicije ostane neprekinuta, okupljaju se i djeluju u četiri sekcije: folklornoj, dječjoj, tamburaškoj i izvorno-
vokalnoj. Društvo je postiglo zapažene rezultate na Županijskim smotrama folklora te je predstavljalo Karlovačku županiju i svoj kraj na vodećim hrvatskim smotrama: Vinkovačkim jesenima, Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, Đakovačkim vezovima, Metkoviću, Kutini, Zlatnim žicama Slavonije u Požegi, Ljetu Valpovačkom, Voloderskim jesenima, Miholjačkom sijelu, Otočcu i drugdje diljem Hrvatske. Društvo je također dostojno predstavilo svoj kraj na MFF-u „Leron“ u Vodnjanu te na gostovanjima u Njemačkoj, Sloveniji, Makedoniji te Bosni i Hercegovini. 2007. godine društvo je započelo sa ostvarenjem zajedničkog sna, odnosno zajednički rad svih članova na projektu “Preseljenje stare drvene hiže, uređenje etno kuće i postavljanje zavičajne zbirke”. Krajem 2012. godine etno kuća sa zavičajnom zbirkom otvorena je za posjetitelje, a rješenjem Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine 2019. godine, etnografska zbirka KUD-a “Sveta Ana – Vučjak” dobila je svojstvo kulturnog dobra, odnosno upisana je u Registar kulturnih dobara RH. U svom radu Društvo je najponosnije na Plaketu grada Karlovca koju je društvu dodijelilo Gradsko vijeće grada Karlovca za djelovanje kojim je društvo pridonijelo razvoju, boljitku i promociji grada Karlovca.
Osim na Narodnom trgu, dio programa predstavljen je i na Poljani Šime Budinića, ispred crkve sv. Šime i Kneževe palače. Zanimljiv program privukao je velik broj zainteresiranih domaćih, ali i stranih posjetitelja koji su uživali tradicionalnoj pjesmi i pridružili se plesu.
Etno dane Zadarske županije organizira Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar već duži niz godina, a programi predstavljeni manifestacijom dio su zaštićene nematerijalne kulturne baštine Zadarske županije.
Kako je izgledao posljednji program Etno dana Zadarske županije 2023. godine, pogledajte na sljedećoj poveznici.
Autorica nekih od fotografija: Linda Vidović, Zadarski tjednik