01.01.2019.
Projekt kojim se oživljava sjećanje na pomorsku povijest i tradiciju Jadrana kroz valorizaciju kulturne baštine osam hrvatskih i talijanskih luka – Ancona, Ravenna, Venecija, Trst, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik.
Projekt
REMEMBER - REstoring the MEmory of Adriatic ports sites. Maritime culture to foster Balanced tERritorial growth
Projekt REMEMBER - REstoring the MEmory of Adriatic ports sites. Maritime culture to foster Balanced tERritorial growth prijavljen je preko programa Interreg Italy – Croatia CBC Programme. Ukupan proračun projekta iznosi 2.813.460,00 €, a trajanje projekta je 30 mjeseci (od 1. siječnja 2019. do 30. lipnja 2022.). U projekt je uključeno 10 partnera iz Hrvatske i Italije, od kojih je Lučka uprava srednjeg Jadrana Ancona vodeći partner, dok su Lučka uprava za sjeverni Jadran Venecija, Lučka uprava Ravenna, Lučka uprava za Istočni Jadran Trst, Klaster intermodalnog prijevoza Rijeka, Lučka uprava Dubrovnik, Lučka uprava Zadar, Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-Dalmatinske županije, Narodni muzej Zadar i Politehničko sveučilište regije Marche Ancona projektni partneri.
Opći cilj projekta REMEMBER je oživljavanje sjećanja na pomorsku povijest i tradiciju Jadrana kroz valorizaciju kulturne baštine osam hrvatskih i talijanskih luka – Ancona, Ravenna, Venecija, Trst, Rijeka, Zadar, Split i Dubrovnik.
Provedbom projekta prikupit će se, sistematizirati i prezentirati pomorska materijalna i nematerijalna baština. Kroz projekt se nastoji istaknuti zajedničku tradiciju, ali i ukazati na bogatstvo različitosti, kako bi se potaknuo uravnoteženi teritorijalni rast.
Prekogranična suradnja Italije i Hrvatske ima za cilj održivi turizam, tj. zajedničko suočavanje s izazovima koji ugrožavaju integritet i sami opstanak jadranske pomorske kulturne baštine. Jedan od glavnih ciljeva je produljenje turističke sezone, tj. težnja k ravnomjernijoj raspodjeli dolazaka turista kroz cijelu godinu. To bi se trebalo postići atraktivnim sadržajem kroz cijelu godinu. Namjera je ponovno uspostaviti redovitiju komunikaciju građana s lukom u njihovom gradu, što je pogotovo važno za gradove koji su se s vremenom distancirali od vlastitih luka, tj. vratiti život u luke. Važan problem na kojem se treba raditi je i zagađenje okoliša zbog uobičajenih lučkih aktivnosti, te gubitak zajedničke tradicije i kulture nedovoljno valorizirane u lokalnim razvojnim strategijama.
Projekt REMEMBER također ima za cilj povećati atraktivnost lokalnih gospodarstava korištenjem informacijsko-komunikacijskih tehnologija za digitalizaciju kulturnih sadržaja, diferencirati turističku ponudu za smanjenje turističke sezonalnosti i stvoriti nova i kvalificirana radna mjesta povezivanjem digitalne i kulturne kompetencije.
Glavni rezultati projekta REMEMBER su:
- Povećanje zaštite pomorske materijalne i nematerijalne baštine osam talijanskih i hrvatskih lučkih gradova kroz prekograničnu metodologiju za sistematizaciju znanja o zajedničkim tradicijama, povijesti i proizvodnim djelatnostima te kroz izradu strategija zaštite povijesnih lučkih područja od negativnih vanjskih utjecaja.
- Poboljšanje svijesti, znanja i pristupačnosti jadranskom povijesnom naslijeđu kroz razvoj prekogranične mreže osam virtualnih muzeja s digitaliziranim kulturnim sadržajima. U osam virtualnih muzeja, materijalna i nematerijalna baština bit će digitalno prezentirana. Sadržaj će biti pristupačan svim posjetiteljima: osobe s invaliditetom, starija populacija, djeca i mladi, dr.
- Obnavljanje povijesnih zgrada i prostorija za turističke svrhe, kao i zajednička promocija kulturnih dobara na zajedničkim izložbama.
- Poboljšanje institucionalne suradnje među uključenim sudionicima putem jadranske lučke kulturne suradnje za uravnoteženi teritorijalni razvoj dviju jadranskih obala u području kulture.