25.04.2017.
Ove godine Narodni muzej Zadar uključio se u manifestaciju Zadar čita s radionicom „Malik Tintilinić u Etnološkom odjelu NMZ . Radionice se održavaju od 25. do 27. 4. 2017. te uključuju kratki igrokaz i čitanje priče „Šuma Striborova uz ognjište u Etnološkom odjelu.
Narodni muzej Zadar ove godine sudjeluje u manifestaciji „Zadar čita, na poziv ravnateljice Gradske knjižnice Zadar, gospođe Doroteje Kamber-Kontić.
Manifestacija „Zadar čita se organizira u cilju poticanja i razvijanja potrebe, navike i kulture čitanja kod svih skupina korisnika Gradske knjižnice Zadar i svih stanovnika grada Zadra i okolice.
Ovogodišnja tema manifestacije je „Šuma Striborova, prva u nizu bajki „Priče iz davnina, autorice Ivane Brlić-Mažuranić. Narodni muzej Zadar se pridružio s radionicom „Malik Tintilinić u Etnološkom odjelu NMZ. Radionice su započele u utorak, 25. travnja s učenicima 3. c razreda osnovne škole Petra Preradovića, nastavljaju se i u srijedu, 26. travnja s učenicima 4. razreda osnovne škole „Stjepan Radić iz Bibinja i u četvrtak, 27. travnja s učenicima 3. razred osnovne škole „Šime Budinić.
Sve radionice se održavaju u prostoru Etnološkog odjela gdje je organiziran kratki igrokaz s čitanjem priče „Šuma Striborova i pričanjem priča o tradicijskim običajima vezanim uz ognjište. Sama radionica se odvija u ozračju ognjišta postavljenog u Etnološkom odjelu NMZ-a. Malik Tintilinić u Etnološkom odjelu NMZ-a je radionica prilagođena učenicima u nižim razredima osnovnih škola. Ivana Brlić Mažuranić inspiraciju za svoje likove nalazi i u hrvatskoj tradicijskoj baštini. Takav jedan lik je i Malik Tintilinić, vragolasti, dosjetljiv, uglavnom dobar lik, poznat u Istri i Dalmaciji pod istim ili sličnim imenom. U „Šumi Striborovoj jedan je od Domaćih, dobrih duhova ognjišta. Ognjište je, pak, u tradicijskoj kulturi bilo središnje mjesto obiteljskog okupljanja, pa tako i u sjevernoj Dalmaciji. Ova radionica povezuje elemente priče vezane uz ognjište sa značenjem ognjišta u tradicijskoj kulturi kao mjesta okupljanja; današnje okupljanje obitelji; značaj prijateljstva i ljubavi za razvoj pojedinca. Uz temu ognjište kao mjesto okupljanja tradicijske obitelji i današnje obiteljsko okupljanje, sudinici se upoznaju s otvorenim ognjištem i njegovim inventarom kroz primjer takvog ognjišta u Etnološkom odjelu, kao i s načinom i organizacijom pripremanja hrane, običajima godišnjeg i životnog ciklusa vezanog uz ognjište: Badnjak, Cvjetnica, Uskrs, svadbeni običaji. Saznaju i nešto više o današnjem mjestu i sadržaju obiteljskog okupljanja (usmena komunikacija, suvremeni mediji).