30.04.2019.
Od 24. do 29. travnja 2019. održana je po treći puta radionica samoborskog kraluša. Radionicu je vodila mr.sc. Lela Roćenović, viša kustosica Samoborskog muzeja u mirovini. Za radionicu su predviđena trideset dva sata, ali je održano i petnaestak sati više kako bi svaka sudionica mogla završiti svoj kraluš. Ukupno je bilo dvanaest polaznica. Sve su uložile veliko strpljenje u izradu kraluša i uživale u nizanju svojih perlica. Posjetitelji koji su ovih dana posjetili Etnološki odjel bili su ugodno iznenađeni ovom radionicom.
Kraluš, pleteni kraluš je tradicijska ogrlica samoborskog kraja. Sastavni je dio svečane narodne nošnje. Smatra se najsloženijom i najskladnijom ogrlicom mrežastog tipa u Hrvatskoj. Od početka 20. stoljeća plela se na osnovi od konjske lasi bijelog konja pomoću raznobojnih staklenih perlica u obliku mreže, a od šezdesetih godina 20. stoljeća lasi se zamjenjuju plastičnim koncem. Sastoji se od nekoliko dijelova, a ornamenti su kare, srčeka, križeki i rože.
Osamdesetih godina 20. stoljeća počinje se nositi i uz suvremenu odjeću te se uvode nove boje i jednostavniji uzorci. Mr. sc. Lela Roćenović je 2005. godine dobila godišnju nagradu Milovan Gavazzi Hrvatskog etnološkog društva za konzervatorsko restauratorski rad za projekt kraluš. Od 2016. kraluš je zaštićeno nematerijalno kulturno dobro. Posebno je važno napomenuti da je u rješenju Ministarstva kulture Narodni muzej Zadar naveden kao jedan od promotoar očuvanja kraluša.