01.12.2016.
Dana. 30. 11. 2016. u 12 h u odjelu Muzej grada Zadra otvorena je izložba LICE I NALIČJE MUZEJA - PEDAGOŠKA I DOKUMENTACIJSKA SLUŽBA kojom muzej obilježava 184. godišnjicu osnutka. Izložba je to u organizaciji Dokumentacijske i Pedagoške službe kojom se putem postera s fotografijama i tekstovima kao i putem videa i odabranih muzejskih predmeta prezentiraju specifičnosti rada unutar ove dvije struke.
Dana. 30. studenog 2016. u 12 sati u odjelu Muzej grada Zadra NMZ otvorena je izložba LICE I NALIČJE MUZEJA - PEDAGOŠKA I DOKUMENTACIJSKA SLUŽBA kojom Narodni muzej Zadar obilježava 184. godišnjicu osnutka. Izložba je to u organizaciji Dokumentacijske i Pedagoške službe kojom se putem tematskih postera s fotografijama i tekstovima kao i putem videa i odabranih muzejskih predmeta prezentiraju specifičnosti rada unutar ove dvije struke.
Na otvorenju izložbe uzvanike je srdačno pozdravila ravnateljica muzeja Renata Peroš istaknuvši kako je na tom istom mjestu u 19. st. bio samostanski kompleks sv. Krševana prenamijenjen potrebama Gimnazije, ali i muzeja tadašnje pokrajine Dalmacije koji je skupljao muzejsku građu iz područja prirodnih znanosti, industrije, poljodjelstva, obrta i rukotvorstva. O realiziranim izložbama, projektima i događanjima u godini na izmaku ravnateljica je prisutne uzvanike podsjetila kratkim izvješćem.
O izložbi je stručni osvrt dala autorica koncepcije, viša dokumentaristica Natali Čop naglasivši kako su se na povijesnom putu dugom 184 godine, obilježenom prekidima, ali i ponovnim dizanjima mijenjale vlasti, uprave, osnivači i kustosi, ali je od početka do danas ista nit vodilja utkana u načela obavljanja muzejskog poslanja temeljenog na skupljanju čuvanju, istraživanju i komuniciranju predmeta prirodne i kulturne baštine sjeverne Dalmacije. Uz svako od tih poslanja vezane su dokumentaristika i edukacija. Istaknuto je kako je svijest o važnosti stvaranja i čuvanja dokumentacije kao i educiranja u muzejima prisutna od samog početka ove djelatnosti u Zadru, te kako su te dvije struke, kao i cjelokupna muzejska djelatnost mijenjale s uzusima vremena, no tek na početku 21. stoljeća muzej zapošljava prvog muzejskog dokumentaristu, a potom i pedagoga koji svaki u svojoj domeni i u uskoj suradnji s kustosima doprinose zajedničkoj misiji u očuvanju i promicanju baštine i identiteta zajednice u kojoj djeluju.
Izložbom LICE I NALIČJE MUZEJA - PEDAGOŠKA I DOKUMENTACIJSKA SLUŽBA prezentira se međuodnos svih stručnih aktera u muzeju s posebnim osvrtom na muzejsku pedagogiju i dokumentaristiku. Prvoj, koja stručnu muzejsku zbilju čini bliskom publici i zato personificira njezino lice, i drugoj dokumentarističkoj, na kojoj se ta muzejska zbilja temelji, a skrivena je oku javnosti te predstavlja njezino naličje. Na taj način želi se prikazati i međuodnos ove dvije stručne službe, tj. podsjetiti da nema muzejske priče bez predmeta, a predmet u muzeju nema značenje ako o njemu nemamo podatke, informaciju - dokumentaciju. Rad pojedine službe prezentiran je po temama. Pregled započinje uvidom u edukativnu misiju muzeja u protekle 184 godine te završava s prezentiranjem projekata Pedagoške službe kojim se muzejska zbilja interpretira različitim skupinama posjetitelja kroz edukativne radionice, likovne i literarne natječaje, izložbe dječjih radova i ostale aktivnosti. Dokumentaristički pogled također započinje pregledom povijesnog razvoja dokumentiranja muzejske građe od 1832. do današnjih dana s osvrtom na sve muzejske odjele s primjerima stručnih procesa potrebnih da bi jedan predmet dobio muzejski identitet i postao dijelom muzealne stvarnosti. Unutar ove tematske cjeline prikazani su i primjeri dokumentiranja popratnih aktivnosti muzeja kao što su izložbe, izdavaštvo, pedagoška djelatnost, posebna događanja, hemeroteka, fototeka, dokumenti o osnivanju i povijesti muzeja, a ključni su za pružanje informacija o različitim aspektima stručnog djelovanja muzeja kroz povijest. Izloženi su i odabrani muzejski predmeti iz sva četiri odjela s prikazom primarne i sekundarne dokumentacije vezane uz njih, te konkretni edukativno - pedagoški programi realizirani uz izložbe kreirane od tih istih muzejskih predmeta.
Svrha izložbe je popularizirati pedagošku i dokumentarističku struku široj javnosti te posebno upoznati školsku populaciju sa osobitostima tih djelatnosti unutar cjelokupne muzejske prakse. U tom smislu, ova izložba je osmišljena kao dio trogodišnjeg programa i uvod u pedagoški projekt i izložbu „MUZEJČIĆ o čemu je uzvanike upoznala muzejska pedagoginja Lucija Sekula istaknuvši kako se u narednoj godini planira uključiti i potaknuti osnovne i srednje škole Zadarske županije za osnivanjem školskih muzejskih zbirki pri čemu će im se pomoći brošurom sa stručnim uputstvima. U trećoj fazi najuspjeliji „Muzejčići biti će nagrađeni i prezentirani izložbom u Narodnom muzeju Zadar.
Izložbu koja traje do 31. siječnja 2017. službeno je proglasila otvorenom ravnateljica uz čestitke na uspješnoj suradnji stručnih službi.
Najava izložbe