09.11.2022.
U Gradskoj loži u srijedu, 9. studenog 2022. godine održana je komemoracija posvećena zadarskoj umjetnici, tapiseristici, donatorici Ani Aniti Tomljanović-Šokčević koja je darujući svoje životno umjetničko djelo Narodnom muzeju Zadar ostavila neizbrisiv trag očuvanju tradicije i baštine Zadarske županije, Grada Zadra, a time Republike Hrvatske i šire, a kao hommage njenom životu i djelu istovremeno je postavljena izložba Umjetnost tapiserije; Anita Ana Tomljanović-Šokčević u Etnološkom odjelu-Gradska straža.
Fundus Narodnog muzeja Zadar se tijekom godina iznova obogaćuje i hvalevrijednim donacijama pojedinaca, udruga i institucija koji smatraju da predmeti koji su dugi niz godina u njihovom vlasništvu, zaslužuju svoje mjesto u kulturnoj instituciji koja će te iste predmete čuvati prema prihvaćenim muzejskim kriterijima. Na taj način, u fundusu Narodnog muzeja su se našle i vrijedne tapiserije obitelji Tomljanović. Gospođa Anita Tomljanović-Šokčević i gospodin Ivan Tomljanović su donirali Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar 38 vrijednih tapiserija na kojima se nalaze različiti motivi inspirirani kršćanskom tematikom, gradom Zadrom, prirodnim ljepotama u kojima prevladava motiv Velebita, autoportretima, portretima Bacha, Rembrandta, Shakespearea i brojnim drugim. Narodni muzej Zadar i posjetitelji, zahvaljujući bračnom paru Tomljanović, imaju prilike uživati u predivnom radu u kojem su sažeti pogledi na krajolik, predivan grad i veličinu vjere. Njihova donacija je znak poštovanja rada muzeja i želje da rad, u koji su uložili svoje vrijeme i svoj trud, nikad ne zahvati zaborav vremena.
Tehnološku procjenu ručno tkanih tapiserija 2017. je napravio doc. dr. sc. Željko Knezić, dipl. ing., a umjetničku ekspertizu izradila je 2018. doc. dr. sc. Katarina Nina Simončić. Tapiserije su, prema ekspertizi, podijeljene u četiri tematske cjeline:
● Geometrijska forma i apstrakcija – motivi Velebita
● Realizam kao polazište u oblikovanju pejzaža i motiva grada
● Kršćanska tematika
● Portreti.
1971. umjetnici Ivan i Ana prvi su put su izlagali u Gradskoj loži Zadar u organizaciji Narodnog muzeja Zadar.
1975. Anita Tomljanović imala je izložbu Anita Tomljanović – izložba tapiserije u atriju Moderne galerije Narodnog muzeja Zadar u organizaciji Narodnog muzeja Zadar u periodu od 18. do 28. prosinca 1975., tom prilikom je otkupljena prva tapiserija Velebitika – Vrtače, rad autorice Ane Tomljanović koja spada u prvu tematsku
1999. od autorice Ane Tomljanović su otkupljeni tekstilni elementi (tekstilije – predmeti tkani ručno). U to spadaju uzornici raznih tkanih vezova, ostaci tkanja rađenog za misno ruho, uzorci za tkanje tapiserija, jedan karton uz uzornik tapiserije, torbe i stolnjaci, tkanice, sveukupno 104 kom.
2009. otkupljen je i autorski film U traženju izgubljene Baštine, autori filma su Ivan Tomljanović i Roland Šokčević. Film govori o tkanju, predenju i izradi tapiserija i Velebitu, njihovoj vječnoj inspiraciji. Prvi put je prikazan 12. svibnja 1983. na otvorenju izložbe Tapiserije – tkanje –retrospektiva Anite Tomljanović-Šokčević u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.
DONACIJA TAPISERIJA
Prva faza donacije.
2012. umjetnici Tomljanović daruju Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar šest tapiserija
2012. Umjetnici su uz tapiserije donirali i dva tkalačka stana, okomiti mali nastao prema nacrtima Ivana Tomljanovića i Ane Tomljanović i okomiti veliki koji su izloženi u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar.
Druga faza donacije
2016. umjetnici Tomljanović donirali su Etnološkom odjelu Narodnog muzeju Zadar preostale 32 tapiserije:
U travnju 2016. donacija tapiserija je predstavljena izložbom u Galeriji umjetnina Narodnog muzeja Zadar pod nazivom Anita Tomljanović-Šokćević i Ivan Tomljanović: Tapiserije – Donacija Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar, kustosica izložbe je bila voditeljica Etnološkog odjela, viša kustosica, etnologinja Jasenka Lulić-Štorić dok su stručnu koncepciju i likovni postav osmislili sami autori Ivan i Ana Tomljanović, koji potpisuju i samo uredništvo opširnog kataloga.
Danas je zbirka objedinjena pod ažuriranim nazivom Zbirka tkanja i tapiserija Ivana i Ane Tomljanović i u sklopu nje je donacija tapiserija Ivana i Ane Tomljanović
U ime Narodnog muzeja Zadar, ravnateljica Renata Peroš zahvalila se gospođi Aniti i gospodinu Ivanu na donaciji koja je obogatila i fundus Narodnog muzeja Zadar, ali i kulturni život grada Zadra. Tapiserije u koje je utkan dio njihovog života ostat će zauvijek svjedokom vremena u kojem su djelovali i u kojem su stvorili dio kulturne baštine na sebi svojstven način. Ovo je i jedan od načina izražavanja zahvale na donaciji koja u ovom kontekstu ne može dovoljno biti izražena riječima.
Svaki predmet koji postane dio muzejskog fundusa zaslužuje svoje mjesto u kulturnoj i prirodnoj baštini i kao takav zaslužuje potpunu pažnju muzejskih djelatnika koji će se pobrinuti da predmet ostane u svom izvornom obliku i da se s njime postupa prema utvrđenim i prihvaćenim muzejskim kriterijima. Narodni muzej Zadar sa svakom novom izložbom i projektom širi poglede na bogatstvo baštine, a svojim radom brine o predmetima iz fundusa koji su mu povjereni na čuvanje. Kako bismo sačuvali bogatstvo prirodne i kulturne baštine potrebno je pratiti kriterije utvrđene i donesene od strane stručnjaka, a koji se odnose upravo na čuvanje i zaštitu predmeta važnih za našu prošlost, ali i budućnost.
Nadamo se kako će se i dalje fundus Narodnog muzeja Zadar povećavati, između ostalog i vrijednim donacijama naših posjetitelja koji će svoje značajna predmete ustupiti na čuvanje i brigu muzeju, istaknula je ravnateljica.
Uz ravnateljicu Narodnog muzeja Zadar Renatu Peroš, prisutnima su se obratili akademik Nikola Bašić, etnologinja Jasenka Lulić Štorić i župan Zadarske županije Božidar Longin.
Nakon komemoracije u Etnološkom odjelu-Gradska straža otvorena je izložba Umjetnost tapiserije; Anita Ana Tomljanović-Šokčević. Kustosica izložbe je Marija Šarić- Ban iz Etnološkog odjela NMZ.