15.05.2019.
U Edukativnoj dvorani Kneževe palače u srijedu, 15. svibnja 2019. otvorena je izložba „U slast!“ u organizaciji Pedagoške i Dokumentacijske službe uz stručnu suradnju kustosa iz Galerije umjetnina, odjela Muzej grada Zadra te Prirodoslovnog i Etnološkog odjela.
Ova izložba prilog je Narodnog muzeja Zadar ovogodišnjoj 24. Edukativnoj muzejskoj akciji na temu (Pre)hrana i Međunarodnom danu muzeja, 18. svibnja. Ovakve izložbe dobra su prilika da odabirom predmeta iz fundusa četiriju muzejskih odjela na interdisciplinaran način prikažemo raznolikost i slojevitost jedne teme u kulturno-povijesnom, tradicijskom, umjetničkom i prirodnoznanstvenom kontekstu.
Što jedemo te kako i od kuda nabavljamo hranu, na koji je način čuvamo, spravljamo, konzumiramo, te koja pomagala pri tome koristimo, u kojim prilikama i na koji način pristupamo prehrani, doprinos je materijalnoj i nematerijalnoj baštini jedne regije. I u tom smislu, Narodni muzej čuva vrijedno nasljeđe sjeverne Dalmacije koje ovom izložbom komuniciramo na informativan i edukativan način.
Izložba „U slast!“ osim što prati ovogodišnju temu EMA-e, (Pre)hrana, ujedno nas navodi na promišljanje o dostupnosti hrane u svijetu. Stoga se ovom izložbom želi potaknuti razmišljanje svih posjetitelja o hrani kao izvoru života, ali i o prehrani kao izvoru u umjetnosti.
Uz otvorenje izložbe prof. kuharstva Renato Kraljev održao je predstavljanje kuharice „Autohtona kuharica Zadarske županije“. Riječ je o kuharici koja sadrži neke autohtone recepte pripreme hrane koji su na ovaj način spašene od zaborava. Izložba se može besplatno razgledati do 31. svibnja.
Naziv izložbe: U SLAST! – uz 24. EMA-u i Međunarodni dan muzej a
Mjesto održavanja: Kneževa palača-Edukativna dvorana
Vrijeme održavanja: 15. 5. – 22. 5. 2019. (produljenje do 31. 5. 2019.)
Autorice koncepcije: Natali Čop, Lucija Sekula
Likovni postav: Natali Čop, Lucija Sekula
Opseg: 78 predmeta iz muzejskog fundusa
Tema: Prehrana je zbog spoja prirodnih, društvenih, kulturoloških i tradicijskih datosti jednog kraja, čimbenik njegovog identiteta. I u tom smislu, Narodni muzej čuva vrijedno naslijeđe sjeverne Dalmacije koje komuniciramo ovom izložbom.
Svi muzejski odjeli, svaki u svom mediju prikupljanja i istraživanja dali su svoj prilog ovoj temi. Izdvojili smo predmete prema tematskim cjelinama koje u segmentima dotiču lončarstvo, uporabne predmete u kuhinji, tržnicu kao trbuh grada u kojem se sjedinjuju građanski, otočki i kotarski kolorit, potom uljarstvo i ribarstvo kao temelj privrede, ali i prehrane našeg kraja. Vrijedan doprinos temi je hrana kao likovni motiv u mrtvim prirodama i žanr scenama, dok pojedine fotografije pristupaju temi prehrane s notom socijalne težine podsjećajući nas na rastući problem gladi i siromaštva u svijetu. Namještaj i gotičko-renesansno keramičko posuđe govore u prilog bogate prošlosti nekad glavnog grada Dalmacije, a predmeti od stakla i ambalaža svjedoci su propulzivne likerske industrije od koje danas baštinimo Maraschino.
Egzistenciju na ovim prostorima oduvijek su određivale njegove prirodne datosti. Taj je prostor, s jedne strane omeđen Velebitom, a s druge strane jadranskom obalom i otocima nudio bogatstvo prirodnih resursa koje čovjek od davnina koristi u svojoj prehrani. Mi smo za ovu prigodu iz Prirodoslovnog odjela odabrali one koji čine dio kulinarstva sjeverne Dalmacije svrstavajući ga u cijenjenu mediteransku prehranu.
Uz otvorenje izložbe održano je predstavljanje autohtonih jela Zadarske županije profesora kuharstva Renata Kraljeva te je održan i edukativni kviz temeljen na izložbenim eksponatima i legendama, a osmišljen za učenike srednjih škola.
Izložbu prati deplijan.
Organizatori: Dokumentacijska i Pedagoška služba NMZ