09.09.2016.
U odjelu Muzej grada Zadra NMZ u četvrtak, 8. 9. 2016. otvorena je izložba „KERAMIKA RETROSPEKTIVA u organizaciji Narodnog muzeja Zadar i Udruge Bila Hrvatska. Izložba je nastavak međunarodne suradnje muzeja, Zadarske županije i gradova u Ukrajini, a na njoj izlažu svjetski priznata umjetnica Olga Bezpalkiv i mladi umjetnik Vladimir Stetskovych.
U odjelu Muzej grada Zadra Narodnog muzeja Zadar u četvrtak, 8. rujna 2016. u 12 sati otvorena je izložba „KERAMIKA RETROSPEKTIVA u organizaciji Narodnog muzeja Zadar i Udruge Bila Hrvatska. Ova izložba nastavak je međunarodne suradnje muzeja, Zadarske županije i gradova u Ukrajini. Rezultati međunarodnih suradnji vidljivi su preko izložbi i raznih događanja ostvarenih u prostoru Narodnog muzeja Zadar, a suradnju s Ukrajinom pamtimo još od 2011. kada je predstavljena knjiga „Od Kijeva do Poljica - tragom prastarih migracija autora Jevgenija Paščenka, te je nastavljena i u 2015. godini promocijom knjige „Tango smrti autora Jurija Viničuka. Ove godine, u suradnji s Udrugom Bila Hrvatska koja spaja Ukrajinu, grad Lavov i Republiku Hrvatsku i Zadar priređena je izložba svjetski poznate i priznate umjetnice Olge Bezpalkiv iz Lavova u Ukrajini uz koju svoje grafike izlaže i mladi umjetnik Vladimir Stetskovych.
Olga Bezpalkiv (Poltava, 10. 4. 1946.), studirala je na Lavovskoj Školi primijenjenih umjetnosti. Godine 1971. završila je Lavovsku akademiju primijenjene i dekorativne umjetnosti. Od 1972. do 1996. godine radila je kao umjetnik - keramičar u Lavovskoj skulpturno - keramičkoj tvornici. Dizajnirala je uzorke (modele) suvenirno - primijenjenog proizvoda za reprodukciju, a istovremeno je radila u dekorativno - monumentalnoj umjetnosti - dizajniranju eksterijera i interijera. Od 1971. godine aktivno sudjeluje u gradskim, nacionalnim i međunarodnim izložbama. Od 1996. godine do sada je docent Instituta za krajobraznu arhitekturu i urbanu ekologiju Nacionalnog Lavovskog Sveučilišta šumarstva. Olga Bezpalkiv predaje povijest arhitekture, kompoziciju, slikarstvo i kiparstvo.
Uz rad na sveučilištu radi u svom ateljeu na brojnim skulpturama. Radove keramike izlaže na brojnim izložbama. Više puta je osvojila diplome i nagrade u Ukrajini kao i u inozemstvu.
Njezini radovi nalaze se u zbirkama muzeja Moskve (Rusija), Vilniusa (Litva), Kijeva, Khmelnitskog, Sumi (Ukrajina), Chenuze (Italija), SAD-u.
Vladimir Stetskovych mladi je lavovski umjetnik, čija su djela izložena u galerijama suvremene umjetnosti, ne samo Ukrajine, nego i inozemstvu (Poljska, Litva). Aktivan je sudionik mnogih likovnih projekata i festivala na kojima je pokazao duboku unutarnju filozofiju, kao i rad sa složenim, ponekad odavno zaboravljenim tehnikama, na primjer, drevna tehnika rezbarenja (graviranje u drvu) ili tehnika monumentalne grafike. Njegovo ime povezano je i sa zanimljivim scenografskim rješenjima u kojima koristi medijski sadržaj (animacije, video projekcije, 3D-efekti). Modernu tehnologiju Stetskovych gleda kao prekrasnu priliku za ostvarenje svojih vizija i realizaciju novih oblika i tehnika.
Na otvorenju izložbe u obraćanju uzvanicima ravnateljica Renata Peroš osvrnula se na vrijednost i značaj međunarodnih suradnji koje muzej ostvaruje već niz godina: „Međunarodne suradnje uvijek predstavljaju izazov za jednu i drugu stranu ali isto tako uvijek donose zapanjujuće krajnje rezultate. Mogućnost da svojim posjetiteljima, stranim i domaćim, donesemo dašak kultura koje su povezane s našom kulturom na bilo kojem aspektu, uvijek nam je bila izazov kojeg sa zadovoljstvom prihvaćamo..
Župan Stipe Zrilić istaknuo je kako se ovom izložbom ostvaruju dvije dimenzije - prva je umjetnička, a druga se odnosi na dimenziju međunarodne suradnje, koju Zadarska županija kvalitetno realizira na više razina s Ukrajinom.
Predsjednik udruge Bila Hrvatska, Marin Lerga nazočne je upoznao s ciljevima i aktivnostima udruge, te zahvalio Zadarskoj županiji, Veleposlanstvu Ukrajine i Narodnom muzeju na ukazanoj spremnosti za organizacijom ove izložbe.
Veleposlanik Ukrajine u Republici Hrvatskoj, gospodin Oleksandar Levchenko podsjetio je na brojne povijesne i kulturološke poveznice između Hrvatske i Ukrajine koje sežu još u doba velikih migracija u Europu.
U okviru izložbe biti će organiziran i masterclass keramike koji započinje u ponedjeljak, 19. rujna, a traje do petka, 23. rujna 2016. Time Narodni muzej Zadar nastavlja s promoviranjem umijeća rada u glini i vještine izrade uporabnih i dekorativnih predmeta od keramike započetog 2014. godine potpisivanjem Povelje o trajnom i sustavnom očuvanju, zaštiti i promociji tradicijskog lončarstva Velog Iža. Izložba se može razgledati do 14. listopada 2016.
Poziv na izložbu