08.04.2016.
U srijedu, 6. 4. 2016. je u Galeriji umjetnina NMZ otvorena izložba tapiserija likovnih umjetnika Anite Tomljanović - Šokčević i Ivana Tomljanovića - donacija Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar. Izložba se može razgledati u Galeriji umjetnina, Medulićeva 2, od ponedjeljka do petka od 9 do 13, srijedom od 15 do 19 h, a prati je bogato ilustrirani katalog s tekstovima na hrvatskom i engleskom jeziku.
U srijedu, 6. travnja 2016. u 19 sati u Galeriji umjetnina NMZ otvorena je izložba tapiserija likovnih umjetnika Anite Tomljanović - Šokčević i Ivana Tomljanovića - donacija Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar.
Bračni par Anita i Ivan Tomljanović krajem 2015. godine predali su Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar vrijednu donaciju tapiserija. Radi se o trideset dvije tapiserije koje je ovaj bračni par izradio u vremenu od 1962. do 2001. inspiriran bogatstvom nijansi vune iz brdskih krajeva Dalmacije. Među njihovim tapiserijama ističu se tapiserije s kršćanskom tematikom, one posvećene gradu Zadru, u kojem su kroz pedagoški rad ostvarili svoj profesionalni put, te velebitsku tematiku, jer je planina Velebit ostavila dubok trag na njima kao ljudima i umjetnicima. Planinareći dugi niz godina po Velebitu bili su „fascinirani nijansama prekrasnih prirodnih boja smeđe, žute, sive, bijele i crne vune koje su ispredali spretni prsti pastirica. Sklad naravnih boja vune ostao je njihova stalna inspiracija i bijeg od svih „hirova pomodnosti. Prvi put su svoje tapiserije tkane prirodnom vunom izložili prije više od 40 godina na istom mjestu, 1975. u Galeriji umjetnina.
Na otvorenju aktualne izložbe, pred brojnom publikom, mahom prijateljima i dobrim poznavateljima umjetničkog djelovanja ovog bračnog para, istaknuta je vrijednost ove vrste, pomalo zanemarenog likovnog izričaja. Ravnateljica muzeja Renata Peroš zahvalila je gospođi Aniti i gospodinu Ivanu na njihovoj velikodušnoj donaciji ističući kako je to „znak poštovanja rada muzeja i želje da rad, u koji su uložili svoje vrijeme i svoj trud, nikad ne zahvati zaborav vremena . Upravo se činom donacije muzejskoj ustanovi osigurava da predmet „ostane u svom izvornom obliku i da se s njime postupa prema utvrđenim i prihvaćenim muzejskih kriterijima a to je najbolji način očuvanja kulturne i prirodne baštine zavičaja u kojem su djela nastala.
Voditeljica Etnološkog odjela NMZ, Jasenka Lulić-Štorić u svom obraćanju osvrnula se kratko na životni i umjetnički put ovog bračnog para ističući kako je gospođi Aniti „tapiserija postala njen životni poziv i odgovor na sva njena ljudska i umjetnička propitivanja. Njezin suprug Ivan, unoseći svoju osobnost u tapiserije, pomagao joj je tkati čime je nastao niz tapiserija „kao rezultat zajedničkog života, promišljanja inspiracije i velikog truda.. Voditeljica je naglasila kako je njihova donacija suvremena nadgradnja na već postojeće zbirke Etnološkog odjela koje čuvaju predmete tradicijske kulture sjeverne Dalmacije (tkani odjevni predmeti i predmeti kućnog tekstila).
Dr. Željko Knezić s Tekstilno - tehnološkog fakulteta u Zagrebu, utemeljitelj centra za tkanje pri tom fakultetu, istaknuo je nemjerljivu vrijednost ove donacije te općenito značaj očuvanja tehnike tkanja unutar hrvatske kulturne baštine. Gospođa Jadranka Rukavina, koja je posvjedočila da svoju ljubav prema umjetnosti baštini upravo preko pedagoškog rada ovog bračnog para, sugestivno je istaknula da se tapiserije ovih umjetnika slobodno mogu naći kao ukras u bilo kojoj kulturnoj ili javnoj ustanovi grada. Naposlijetku, izložbu je službeno otvorio pročelnik Odjela za društvene djelatnosti Ivan Šimunić, naglasivši kako ove tapiserije govore o umjetničkom ali i duhovnom svjetonazoru njihovih tvoraca. Prigodnu recitaciju - poznati Hamletov monolog na otvorenju je čitala gospođa Maksimilijana Barančić, referirajući se na 400. godišnjicu smrti Shakespearea, čiji je portret ovjekovječen na jednoj od tapiserija bračnog para Tomljanović.
Izložba se može razgledati od ponedjeljka do petka od 9 do 13 sati, srijedom od 15 do 19 sati, a prati je bogato ilustrirani katalog s tekstovima na hrvatskom i engleskom jeziku.
Najava izložbe
Više fotografija s otvorenja izložbe
Predavanja uz izložbu