01.07.2016.
U petak, 1. 7. 2016. u odjelu Muzej grada Zadra svečano je otvorena izložba „CRACOVIA 3D - Krakovski gradski prostor u doba funkcioniranja Magdeburškog prava u suorganizaciji Povijesnog muzeja grada Krakova, Narodnog muzeja Zadar i Poljske kulturne udruge MORSKO OKO. Na izložbi su prezentirane urbanističke mijene i rekonstrukcija života grada od 13. do 18. st.
U petak, 1. srpnja 2016. godine s početkom u 19 sati u odjelu Muzej grada Zadra NMZ na Poljani pape Aleksandra III b.b. svečano je otvorena izložba pod nazivom „CRACOVIA 3D - Krakovski gradski prostor u doba funkcioniranja Magdeburškog prava. Izložba je to koju su suorganizirali Povijesni muzej grada Krakova, Narodni muzej Zadar i Poljska kulturna udruga MORSKO OKO, a koja će se moći razgledati do 20. kolovoza 2016. Pokrovitelj izložbe je Zadarska županija.
Izložbom je predstavljeno 500-godišnje razdoblje povijesti grada Krakova - od trenutka kada je u 13. stoljeću knez Boleslav V Stidljiv iz dinastije Piasta objavio Povelju o dodjeljivanju Krakovu Magdeburškog prava do vremena kada je Četverogodišnji donji dom (Sejm Czteroletni) usvojio Zakon o gradovima kojim se krajem 18. stoljeća završilo razdoblje funkcioniranja njemačkog prava u Poljskoj. Izložbom će se prezentirati različita područja gradskog života uređenog u skladu s Magdeburškim pravom, kao što su razvoj prostornog sustava krakovske aglomeracije, gradska samouprava i pravosuđe, obrt, cehovska struktura profesija i trgovina koja obuhvaća cijelu Europu. Izložba je temeljena na građi iz zbirki Povijesnog muzeja grada Krak
Za prikaz urbanističkih mijena kao i za vizualizaciju nekadašnjeg načina života stanovnika grada Krakova na izložbi je korištena kompjuterska tehnologija trodimenzionalnog modeliranja. Rezultat je to rada tima stručnjaka koji je koristeći najnovija istraživanja i suvremene tehnologije rekonstruirao izgled krakovske aglomeracije iz najznačajnijeg razdoblja u povijesti grada. 3-metarska panorama predstavlja spektakularan vidik Krakova prema stanju u polovici 17. st. zajedno s predgrađima, naseljima i selima koja su okruživala grad.
Izložbu prate multimedijalne prezentacije: filmovi „Cracovia Origo, „Cracovia A. D. 1650 i „Krakov. Danas.
Koncepciju i postav izložbe osmislio je kustos Povijesnog muzeja grada Krakova, Piotr Opalinski.
Na svečanosti otvorenja izložbe uzvanike i drage goste iz Krakova pozdravila je ravnateljica Narodnog muzeja Zadar Renata Peroš, izrazivši zadovoljstvo suradnjom dvaju muzeja. Ravnatelj krakovskog povijesnog muzeja Michal Niezabitowski zahvalio je na gostoprimstvu i izrazio uvjerenje kako je ova suradnja početak prijateljstva između ove dvije institucije iz koje će proisteći još mnoge suradnje i zajednički projekti. Prisjetio se povijesnih veza između Zadra i Krakova, a jedna od njih je kraljica Elizabeta Kotromanić, žena poljskog kralja Ludovika I Anžuvinca, čiji je lik u stavu molitve ovjekovječen na srebrnoj raki zadarskog zaštitnika sv. Šimuna. Pored kraljice Elizabete, kleče i i likovi njezinih kćeri - Jadvige, Marije i Katarine. Jadviga, koju je Ivan Pavao II proglasio svetom, bila je poljska kraljica, žena poljskog kralja Vladislava Jagelovića, za čije je vladavine Poljska dosegnula visoki politički utjecaj. Tako već gotovo 700 godina dvije poljske kraljice kleče pred relikvijama svetog Šimuna. To je naša zajednička povijest i povezanost. Ravnatelj Niezabitowski pozvao je zadarske kulturnjake i muzealce u Krakov kako bi Poljaci mogli doživjeti bogatstvo hrvatske kulturne baštine, osim ove koja im se nudi prilikom turističkih posjeta. Izložbu je službeno otvorio Grzegorz Gawin - Savjetnik ministar za politiku, voditelj odjela Veleposlanstva Republike Poljske u Zagrebu.
Više fotografija s otvorenja izložbe