14.11.2022.
Rezultat nastao od ideje do realizacije predstavljen je plesnom izvedbom članica Zadarskog plesnog ansambla u II Palače na završnoj večeri u petak, 11. studenog 2022. i zajedničkom izložbom koja se može razgledati do 19. studenog 2022.
Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar (Dizajnerski studio NMZ u razvoju) zadnjih godina radi na zajedničkim projektima kreiranja i oblikovanja scenskih kostima u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar. Učenici su uz vodstvo mentora imali priliku u sklopu stručnog rada uklopiti svoja znanja usvojena u nastavi i steći nova znanja u konkretnom zadatku kreiranja od ideje do realizacije, od modnog crteža do gotovog scenskog kostima.
Osmišljavajući svoje projekte u smjeru razvoja muzejske nadogradnje i uključujući se u vanjske projekte Narodni muzej Zadar tematizira muzej kao mjesto prenošenja znanja, susreta i izmjenjivanja iskustava.
U ovoj suradnji NMZ-a i ŠPUD-a u dijelu projekta kreiranja scenskih kostima sudjelovali su: Dizajn odjeće i Dizajn tekstila iz područja Likovne umjetnosti i dizajna i smjer Krojač odjeće iz područja Tekstila i odjeće.
Učenici su osmislili scenske kostime od idejnih skica preko modnih crteža za izložbu do scenskog kostima za show uz mentorice: Martu Tokić, Sandru Bačić, Mericu Mikuličin, Vilmu Maziju i savjetnicu za scenski kostim i mentoricu Mariju Šarić- Ban kustosicu Narodnog muzeja Zadar.
U projektu su sudjelovali i drugi odjeli Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar: Slikarski dizajn, Grafički dizajn, Aranžersko – scenografski dizajn i Fotografski dizajn pod vodstvom mentora: Josip Švaljek, Inga Budimir, Marko Marušić, Mirna Oštarić Kerr, Bojana Vukojević, Igor Budimir, Ana Debelić Surać, Marina Pedisić, Marko Perić, Zrinka Zimonjić.
Sudjelovale su i škole: Prirodoslovno-grafička škola, smjer Medijski tehničari i Grafički urednici-dizajneri, Obrtničke škole Gojka Matuline Zadar, smjer kozmetičari.
Scenske kostime predstavile su plesačice Zadarskog plesnog ansambla u koreografiji i vodstvu Josipe Štulić.
Zahvaljujemo svim sudionicima na uspješnoj suradnji.
Projektom Providurova Plug-in: Ziggy Stardust obilježilo se 50 godina jednog od najutjecajnijih glazbenih albuma 20. stoljeća. Riječ je o izdanju “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars“, petom studijskom albumu engleskoga glazbenika Davida Bowieja, koji je bio konceptualni umjetnik desetljećima prije nego što će ta grana umjetnosti potpuno osvojiti pop kulturu i postati dio modnog, ali i glazbenog mainstreama. Projekt je osmišljen za razvoj publike u kulturi, s naglaskom na inovativnu i živu komunikaciju s glazbenom poviješću, multidisciplinarni pristup i suradnju kulturnih institucija, civilnog sektora i obrazovnih institucija.