02.07.2019.
U subotu, 29. lipnja 2019. u Domu kulture “Sloga“ u Velom Ižu u 20 sati otvorena je izložba “1000 GODIŠĆ GLAGOLJICE NA IŽU“. Izložba je otvorena na dan proslave mjesne fešte naslovnika crkve sv. Petra i Pavla.
Izložba je realizirana suradnjom Župnog i Mjesnog odbora Veli Iž, Narodnog muzeja Zadar, Nacionalne i sveučilišne knjižnice iz Zagreba i Arhiva Zadarske nadbiskupije, a njezin je autor etnolog mr. sc. Livio Marijan iz Velog Iža, u suradnji s prof. Natali Čop, stručnom suradnicom iz Narodnog muzeja Zadar.
Izravan povod izložbe je pronalazak kamenoga praga s uklesanom glagoljicom iz godine 1685. u siječnju 2019. Trenutno je to najnovije otkriveni kameni glagoljski spomenik u Hrvatskoj i svijetu. Vlasnik je kamen predao Župnom uredu, gdje će se čuvati zajedno s drugim kamenim i pisanim glagoljskim spomenicima ovoga mjesta i tako biti dostupan javnosti.
Otok Iž obiluje i rukopisnim i tiskanim glagoljskim spomenicima, a u Velom Ižu je sačuvano i glagoljaško crkveno pjevanje o čemu je izdana i multimedijska monografija 2013. godine. Sve to bilo je povod da se vrijedni otočki glagoljski spomenici okupe na jednom mjestu i pokažu javnosti.
Na izložbi se mogu vidjeti glagoljicom klesani kameni pragovi, rukopisi u rasponu od 16. do 19. st. (matica krštenih, bratovštinske madrikule, ostavštine), zatim tiskani glagoljski misali i časoslovi iz 17. i 18. st. te mnoštvo slikovnog materijala uporabe glagoljice na otoku Ižu sve do najnovijih dana. Budući da se na otoku Ižu nalazi poznata spomenička predromanička crkvica sv. Marije iz 9. st., u kojoj se od njezinih početaka glagoljalo, izložba je nazvana “1000 GODIŠĆ GLAGOLJICE NA IŽU“.
Uz obilan slikovni materijal koji prikazuje prisutnost glagoljice i danas (natpis na štapu i kruni iškoga kralja, cementni ukrasi na novijim gradnjama, natpisima u knjigama iških čakavskih pjesnika i sl.), a izložba obiluje i vrijednim popratnim tekstovima o povijesti župe i mjesta, o glagoljašima kao i o glagoljaškom pjevanju.
Na otvorenju izložbe bili su nazočni seoski “iški kralj“ ujedno i predsjednik MO Veli Iž Siniša Kulišić s kraljevskom svitom u nošnjama, župnik don Luka Šustić, predstavnica suorganizatora Narodnog muzeja Zadar, Natali Čop, klapa “Slanac“, glumac Mirko Šatalić i brojni mještani.
Autor izložbe Livio Marijan je u svom obraćanju istaknuo kako je ovo jedinstvena izložba jer prvi put na vidjelo iznosi drevnu glagoljicu otoka Iža. Marijan je naglasio kako je glagoljanje sačuvalo narodni i kulturni identitet Ižana kroz povijest kada su živjeli pod vladarima drugih jezika kada se nijedna druga ustanova (škola, uprava, novine) nije uopće služila narodnim jezikom i često namjerno provodila odnarođivanje, osobito u vrijeme Venecije i talijanske okupacije. Glagoljica i glagoljanje bili su stupovi očuvanja imena, jezika i svijesti slavenstva i hrvatstva naših ljudi na ovim nemirnim obalama. Pored toga, nemjerljiv je doprinos iških popova glagoljaša čiji su pisani glagoljski spomenici u kamenu i na papiru upravo izloženi na ovoj izložbi.
Izložba se može razgledati do kraja srpnja 2019.