25.07.2024.
Sedmotočkasta božja ovčica (Coccinella septempunctata)
Božje ovčice ili bubamare su kukci koji su u narodu poznate kao srećonoše i zaštitnice djece. Kada sleti na dijete, kaže se da je došla donijeti sreću te ju se ne smije otresi, već ju treba pustiti da slobodno odleti. Smatra se jednim od najljepših i najpoznatijih kukaca.
Sedmotočkasta božja ovčica, kukac je iz reda kornjaša (Coleoptera) i porodice Coccinellidae. Rasprostranjena je po čitavom svijetu, a najviše ih ima u područjima umjerene klime Europe i Sjeverne Amerike. Može ih se naći na različitim staništima poput travnjaka, šikara, parkova, vrtova, crnogoričnih, listopadnih i mješovitih šuma. Često se nalazi na niskom bilju, poljoprivrednim površinama sa žitaricama i mahunarkama, posebice grahom.
Tijelo sedmotočkaste bubamare veliko je od 5 do 8 milimetara. Pokrilje može biti narančaste, crvene pa i tamnocrevene boje, a lako je prepoznatljiva po sedam crnih, zaobljenih točaka na pokrilju. Nakon parenja, koje se zbiva najčešće u rano proljeće, ženka polaže oko 400- 600 jaja u hrpicama na naličje listova, u blizini kolonija biljnih uši. Dva mjeseca je potrebno za kompletan razvoj od jaja, preko četiri stadija ličinke do odraslog oblika. Ličinke su produljenog oblika, tamnozelene s bradavičastim žutim i crnim nastavcima. Proždrljive su, brzo rastu, stoga se i presvlače više puta tijekom života. Često su plijen pticama i drugim kukcima. Mravi znaju odvući ličinke i baciti preko rubova listova. Od 8 do 14 dana traje kukuljenje ličinaka, a nakon izlaska iz kukuljice božja ovčica se nadima sve dok ne poprimi poluokruglast oblik. Pokrilje poprima žutu boju, koje nakon 24 sata prelazi u crvenu. Tada nekoć sive točkice potamne te postaju crne i božja ovčica poprimi izgled po kojem je najpoznatija.
Božja ovčica smatra se izuzetno korisnim kukcem, budući da se ličinke i odrasli oblici hrane štitastim ušima, grinjama, jajima i ličinkama drugih kukaca. Odrasle jedinke pojedu oko 3000 biljnih uši tijekom svog života, a ličinke do 300. Niske temperature tijekom zime, upotreba insekticida, nedostatak hrane u proljeće glavni su razlozi za smanjenje broja jedinki sedmotočkastih bubamara, stoga se preporuča postavljanje kućica koje bi omogućile bubamarama u vrtovima lakše prezimljavanje.