03.11.2023.
Domenico Pappafava – Iconografia Botanica
Na Prirodoslovnom odjelu Narodnog muzeja u Zadru nalazi se zbirka bakropisa Iconografia Botanica, jedno od djela svestranog Domenica Pappafave. Iconografia potječe iz 1840. godine sudeći po godini na prvoj strani. Sadrži 166 stranica na kojima je otisnuto 157 vrsta biljaka (devet vrsta se pojavljuje dva puta). Te je bakropise naručio Papafava, a prema natpisu u donjem desnom kutu izradio ih je Seher. Iako Iconografia nikad nije objavljena pretpostavlja se da je Pappafava želio napisati djelo o flori Dalmacije.
Drevni Zadar odlikuje se svojom bogatom poviješću i ljepotom. Zadrani se svojim gradom ponose, a turisti posjećuju njegove ljepote i znamenitosti koje svjedoče o prošlim vremenima. No, manje je poznato da je Zadar tijekom povijesti bio dom i mnogim prirodoslovcima - znanstvenicima i amaterima, te da su njihova vrijedna djela i dalje dio njegove baštine.
Jedan od znanstvenika –amatera bio je Domenico Pappafava (1815-1899), po zanimanju pravnik. Osim pravu, znatan dio svog vremena je posvetio različitim interesima pa se tako bavio svilogojstvom, malakologijom, numizmatikom, ornitologijom, entomologijom i proučavanjem nacionalne povijesti. No, jedna od najranijih Pappafavinih zanimacija bila je botanika, za koju se zainteresirao još kao učenik poznatog zadarskog botaničara Andreasa Alschingera. Rezultat je toga Pappafavin herbarij u Zadru koji predstavlja pravu botaničku dragocjenost. Starost ovog herbarija daje mu osim biološko-botaničkog značenja povijesnu i društvenu vrijednost. Pappafava i njegovi nasljednici zadužili su Zadar svojom velikodušnošću, jer su herbarij darovali Narodnom muzeju, gdje se i danas nalazi. Time je Zadar, uz Zagreb postao jedini hrvatski grad koji se može pohvaliti posjedovanjem tako velikog herbarija iz 19. stoljeća. Osim herbarija značajna je i pisana ostavština Pappafave koja uključuje njegove crteže, bilježnice i pisma, a smještena je osim u Muzeju i u Znanstvenoj knjižnici u Zadru.