01.11.2024.
Zvjezdasti ljiljan (Lilium bulbiferum)
Zvjezdasti ljiljan ili kako ga se još naziva kruna, žilj, zlatan, narančasti krin ili zlatoglav, jedna je od najljepših prirodnih trajnica. Rasprostranjena je u istočnoj i srednjoj Europi. U Hrvatskoj je strogo zaštićena i ugrožena vrsta. Nekontrolirano sabiranje, iskapanje lukovica, oštećenja staništa uzrokovanih izgradnjom šumskih cesta glavne su ugroze ovoj vrsti. Raste na gorskim i planinskim livadama te osunčanim obroncima na stjenovitoj podlozi. Može se pronaći i duž rubova šuma brdskih predjela sve do 1900 metara nadmorske visine.
Snažno razvijena lukovica građena je od brojnih mesnatih, svijetlih ljusaka koje su međusobno poslagane poput crijepova na krovu. Na uspravnoj stabljici koja naraste 50 – 120 cm u visinu, smješteni su gusto raspoređeni sjajni listovi dužine do 10 cm. Rasplodni izdanci ili bulbili, po kojemu je ova vrsta i dobila ime, smješteni su u pazušcu listova. Kad bulbil padne na tlo iz njega se razvije nova biljka te se ova vrsta na taj način nespolno razmnožava. Cvjetovi su građeni od crvenkastonarančastih latica ocvjeća, šest prašnika i nedorasle plodnice. Veliki su, ljevkasti i bez mirisa. Cvjetaju od lipnja do srpnja.
Zvjezdasti ljiljan odavno je poznata biljka. Još u 16. stoljeću travari Leonhard Fuchs (1542.) i Hieronymus Bock (1546.) opisali su ovu biljku kao „goldt ljiljer“ (zlatni ljiljer) i priložili rezbarenu sliku biljke. Uzgaja se u vrtovima odakle često odbjegne pa se u nekim zemljama na području Europe raširila po poljima kao podivljala vrsta.