Edukativna dvorana Kneževe palače, foto Stipe Surać
Edukativna dvorana Kneževe palače, foto Stipe Surać
Edukativna dvorana Kneževe palače
Radionica iške keramike u Etnološkom odjelu, 2009.
Radionica iške keramike u Etnološkom odjelu, 2009., DV Vruljica
Radionica Umjetnik na jedan dan u Kneževoj palači, 2014.
Radionica izrade pinate u Kneževoj palači, 2014.
Valentinovo u Kneževoj palači, 2014.
Rad s dječjim vrtićima, radionica povodom Uskrsa, 2014.
Radionice modeliranja u glini uz izložbu Ivana Meštrovića, 2013.
S radionice uz izložbu djela Igora Rončevića, 2014.
Projekt Jedna škola, jedan spomenik ispred crkve sv. Vida u Privlaci
Prezentacija grbova iz lapidarija uz radionicu Grb, zastava, himna
Radinica izrade zalistavca u Etnološkom odjelu
Radionica pletenja maslinovih grančica, 2014.
Radionica tkanja u Etnološkom odjelu, 2013.
Radionica tkanja, 2016.
Radionica izrade spare u Etnološkom odjelu, 2015.
Projekt Muzej u školi, u suradnji s OŠ Zadarski otoci, Performans tkanja
Projekt Muzej u školi, u suradnji s OŠ Zadarski otoci, Igrajmo se igrajmo, uz Etno dane, 2017.
Kaširanje leptira uz izložbu Leptiri baršunasti let, 2015.
Radionica Detektivska priča uz izložbu Leptiri baršunasti let, 2016
Natječajna izložba Lijep, ljepši, leptir, 2015.
Izložba iz natjačaja Makete moga kvarta, mjesta
Memory Igra pamtilica, 2016.
Radionice uz izložbu Krakovske jaslice, 2016.
Pričaonica Malik Tintilinić u Etnološkom odjelu, 2017.
Pričaonica uz Etno dane 2017.
Radionica Mali kabineti čuda u Kneževoj palači, 2017.
Kreativne radioncie uz izložbu Marca Chagalla, 2017.
Radionica u Područnoj etnografskoj zbirci u Velom Ižu, U muzej dojdi i lipo se projdi, 2017.
Pletenje maslinovih grančica, 2018.
Radionica Učimo gledati, želimo probati, 2018.
Radionica Žalo riznica ljuštura, 2018.
CreativeLab uz izložbu Andy Warhol, 2018.
Radionica oslikavanja zračnim kistom, 2018.
Pedagoška služba Narodnog muzeja Zadar osnovana je u lipnju 2009. godine zapošljavanjem prvog muzejskog pedagoga (Branislav Jelenić) u Narodnom muzeju Zadar. Cilj Pedagoške službe je ostvariti integrativnu ulogu i značaj u organizaciji odgojno–obrazovne i promidžbene komponente svih odjela Narodnog muzeja Zadar. Ta uloga i značaj se očituje u animiranju predškolskih ustanova, osnovnih, srednjih škola i fakulteta, domova za starije i nemoćne osobe, doma za odgoj djece i mladeži, bolničkog dječjeg odjela, te udruga za osobe s teškoćama u razvoju bez obzira na životnu dob osoba. Animacija i suradnja s navedenim ustanovama koje djeluju na području Zadarske županije realizira se putem edukativnog programa koji je u odjelima Narodnog muzeja Zadar osmišljen za osobe željne novog znanja i novih iskustava.
Zahvaljujući specifičnosti rada odjela Narodnog muzeja Zadar (Etnološki odjel, Prirodoslovni odjel, odjel Muzej grada Zadra i Galerija umjetnina) moguća je raznolikost programa kojim se mogu zadovoljiti različiti interesi posjetitelja, a koji, između ostalog, sadrži edukativne radionice, pričaonice, igraonice, stručna vodstva i razne likovne i literarne natječaje prilagođene svim dobnim skupinama. Etnološki odjel kroz originalne predmete i fotografije prikazuje seosku tradicijsku kulturu dinarskog i jadranskog područja sjeverne Dalmacije. Kroz edukativni program upoznaju se vrijednosti ove tradicijske kulture kao dio kulturne baštine zadržavajući potrebnu interakciju suvremenog i tradicijskog načina života. U Prirodoslovnom odjelu posjetitelji se, preko izložbi, upoznaju sa životinjskim i biljnim svijetom, a edukativni program je povezan s temom iz prirodoslovlja kako bi svi posjetitelji mogli sudjelovati u raznolikosti i ljepoti prirodne baštine, te na taj način postaju svijesni njezinog očuvanja i njegovanja. U odjelu Muzej grada Zadra, posjetiteljima se nudi pregled povijesti Zadra i razvoj grada tijekom bogate prošlosti, a posjetitelji se mogu, sudjelujući u edukativnom programu, bolje upoznati s bogatom i zanimljivom poviješću grada Zadra. Prostor odjela Galerije umjetnina i izložbeni prostori Gradska loža i Kneževa palača postaju mjesta okupljanja i predstavljanja najraznolikijih oblika kulturne baštine preko izložbi fotografija, slika, skulptura i drugih umjetničkih ostvarenja, kao i mjesta na kojima se realizira edukativni program povezan s izloženim umjetničkim djelima.
Sudjelujući u edukativnom programu, posjetitelji dolaze u direktan kontakt sa predmetima kulturne i prirodne baštine, te s radom Muzeja. Muzej im postaje bliska ustanova u kojoj postoji više načina za stjecanje novih znanja ili obnavljanje postojećeg znanja, mjesto na kojem sa svakom aktivnošću mogu nešto novo naučiti, te mjesto koje im pruža priliku da vide i osjete važnost kulturne i prirodne baštine koja na ovaj način postaje i dio njihovog identiteta. Stalni izložbeni postavi služe Pedagoškoj službi kao osnova za određivanje tema edukativnog programa, dok realizacija programa predstavlja poveznicu između rada Muzeja i njegovih posjetitelja. Potreba stvaranja tradicije održavanja edukativnih radionica je prepoznata, a trudom i radom svih sudionika procesa prenošenja i očuvanja kulturne i prirodne baštine, stvara se tradicija usvajanja baštinskih vrednota na edukativno zabavan i zanimljiv način. Edukativni program, realiziran u prostorima Narodnog muzeja Zadar ili izvan tih prostora, a u organizaciji i suradnji Muzeja i vanjskih suradnika, održava se pod vodstvom muzejske pedagoginje (Lucija Sekula), uz stručnu pomoć kustosa Muzeja.
Tijekom proteklih godina radom i bogatom ponudom edukativnog sadržaja ostvarene su suradnje s odgojno-obrazovnim institucijama i brojnim udrugama i ustanovama na području Zadarske županije i šire. Realizirani su i projekti od kojih se posebno ističu: „Muzej u školi“, „Jedna škola-jedan spomenik“, „Umjetnik na jedan dan“, edukativne radionice povodom Božića, Uskrsa, Međunarodnog dana muzeja, Noći muzeja, demonstracije i radionice učenja tradicijskih vještina i mnoge druge. Godine 2015. osmišljen je i realiziran katalog Edukativni program Narodnog muzeja Zadar u kojem je opisan sav program kojeg Narodni muzej Zadar nudi svojim posjetiteljima, od izložbi, preko radionica i demonstracija do likovnih i literarnih natječaja. Katalog je nastao kao rezultat međusobne suradnje unutar institucije muzeja. Napravljen je s ciljem olakšavanja posjeta i sudjelovanja u radu Narodnog muzeja Zadar svim posjetiteljima, te kao takav sadrži sve bitne informacije o radnom vremenu svih odjela i izložbenih prostora i o programima predviđenim za tekuću školsku godinu. Svake godine se osmišljavaju novi programi i zadržavaju već osmišljeni na temelju povratnih informacija sudionika.
POGLED NA RAZVOJE EDUKATIVNE DJELATNOSTI U NARODNOM MUZEJU ZADAR